Kalibracja gimbala: Dbanie o precyzję i profesjonalizm
Kalibracja gimbala to kluczowy element w procesie przygotowania sprzętu filmowego do pracy. Dzięki niej uzyskujemy płynne i stabilne ujęcia, które są niezbędne do stworzenia profesjonalnego filmu. Aby w odpowiedni sposób skalibrować gimbala, należy wykonać poniższe kroki.
- Zamontowanie kamery/aparatu: Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że kamera jest odpowiednio zamocowana na płytce, którą wsuwamy na ramieniu gimbala.
- Dostosuj położenie kamery: Sprawdź, czy kamera jest odpowiednio wyważona zarówno w poziomie, jak i w pionie. Celem jest uzyskanie dobrze wyśrodkowanej i stabilnej pozycji kamery. Dokonaj regulacji, przesuwając kamerę w osiach przód o tył, w lewo lub w prawo oraz góra lub dół, zależnie od tego, w którą stronę ucieka kamera.
- Dostosowanie osi pochylenia (tilt axis): Oś tilt kontroluje ruchy kamery w górę i w dół. Aby w odpowiedni sposób ustawić kamerę, przesuń blokadę silnika tilt, wyreguluj pozycję kamery, dopóki nie pozostanie w pozycji poziomej po puszczeniu. Upewnij się, że kamera sama nie przechyla się do przodu ani do tyłu.
- Dostosowanie osi przechylenia (roll axis): Oś roll kontroluje ruchy kamery na boki. Aby w odpowiedni sposób ustawić kamerę, przesuń blokadę silnika roll, wyreguluj pozycję kamery, dopóki nie pozostanie w pozycji poziomej po puszczeniu. Unikaj wykonywania ruchów przechylających.
- Dostosowanie osi obrotu (pan axis): Oś pan kontroluje ruchy od lewej strony do prawej. Aby w odpowiedni sposób ustawić kamerę, przesuń blokadę silnika pan, wyreguluj pozycję kamery, dopóki nie pozostanie w pozycji poziomej po puszczeniu. Kamera powinna płynnie obracać się na boki bez chybotania.
- Sprawdzenie stabilności: po odpowiedniej regulacji wszystkich osi należy włączyć Ronina, który sam się ustabilizuje. Kamera powinna pozostać stabilna bez żadnych dryfujących ruchów lub szarpnięć. Należy przetestować ruchy gimbala we wszystkich osiach czy, któraś z osi nie zaczyna drżeć z powodu złej kalibracji.
Auto-tune: w celu usprawnienia działania gimbala, należy włączyć funkcję auto-tune, dzięki czemu gimbal dostosuje poziom stabilizacji do obciążenia, które się na nim obecnie znajduje.
Ikona w prawym górnym rogu na ekranie urządzenia pozwoli Ci sprawdzić stan wyważenia. Kolor zielony oznacza, że urządzenie jest dobrze wyważone, natomiast czerwony informuje nas o konieczności ponownego wyważenia.
Jeżeli sztuka kalibrowania gimbala przestała wydawać wam się taka straszna to wpadnijcie do naszej wypożyczalni sprzętu filmowego na Śląsku i przetestujcie go sami. W Video Rent oferujemy najnowsze modele gimbali DJI – RS2 i RS3, a także szeroki wybór innych urządzeń do produkcji wideo.