Video Rent

Skontaktuj się!

Sony A7S III vs A7 III - Główne Róznice - który najlepszy pod wynajem

Model A7S III to długo oczekiwany następca jednego z popularnych bezlusterkowców marki Sony – A7S II, który okazał się idealnym rozwiązaniem dla ludzi tworzących wszelkie treści wideo. Nowy model wprowadza wiele ulepszeń, co w tej chwili czyni go jednym z najciekawszych wyborów wśród bezlusterkowców na rynku.

 

A7 III to jeden z najpopularniejszych dotychczas aparatów Sony. Chociaż cel tego bezlusterkowca jest trochę inny, to założeniem producenta było stworzenie aparatu wszechstronnego, który sprawdzi się praktycznie w każdej sytuacji.

Jeśli zastanawiasz się który model wypożyczyć przed sesją zdjęciową, planem filmowym lub innym zleceniem, zgłoś się do nas. Video Rent to wypożyczalnia sprzętu filmowego w Katowicach. W swoim asortymencie posiadamy przede wszystkim kamery, optykę, światło i osprzęt kamerowy. Oczywiście wyżej wspomniane modele A7S III i A7 III posiadamy do waszej dyspozycji w Katowicach i nie tylko.

 

Zanim przejdziemy do różnic pomiędzy modelami poznajmy najważniejsze cechy wspólne:

  • – pełnoklatkowa matryca 35mm
  • – Gniazdo w korpusie z mocowaniem typu E
  • – tryb seryjny – 10 kl./s ze śledzeniem AF/AE
  • – gniazdo mikrofonowe oraz gniazdo słuchawkowe

A7 III posiada matrycę o rozdzielczości 24.2 megapikseli, a z drugiej strony A7S III jest wyposażony w przetwornik o rozdzielczości 12.2 megapiksela. Obydwie matryce zostały wykonane w technologii BSI, co zapewnia niższe szumy, przynajmniej dwukrotnie szybszy odczyt danych oraz posiadają filtr dolnoprzepustowy. 


Większa powierzchnia pikseli w A7S III zapewnia nowemu modelowi lepsze możliwości przy wysokich czułościach ISO:

A7S III: od 80 do 102400 ISO, z możliwością rozszerzenia 
do odpowiednika 40 i 409 600

A7 III: od 100 do 51200 ISO, z możliwością rozszerzenia 
do odpowiednika 50 i 204800

 

Matryca

Matrycę w A7S III połączono z nowym processorem obrazu BIONZ XR, który charakteryzuje się do 8 razy większej wydajności niż w BIONZ X zaimplementowanym w A7 III. Dzięki temu aparat obsługuje nowy tryb zapisu zdjęć -10 bitowy plik HEIF z większym zakresem tonalnym niż tradycyjny plik JPEG.

Poza obsługą nowych formatów (oprócz formatu RAW i JPEG), trybów nagrywania oraz kodeków, nowy procesor ma także poprawić działanie autofokusa w trybie śledzenia.

Tryb Filmowy

Chociaż obydwa modele mogą nagrywać wideo z rozdzielczością 4K, to model A7S III ma znacznie więcej do zaoferowania.

A7S III dostarcza nowe kodeki:

XAVC S-I, nowszy wariant XAVC S z zapisem typu All Intra, czyli charakteryzuje się tym, że każda pojedyncza klatka jest kompresowana osobno, bez udziału kompresji międzyklatkowej, co znacząco wpływa na obciążenie komputera podczas postprodukcji takiego materiału. Kodek działa z próbkowaniem koloru 4:2:2, 10-bitową głębią i przepływnościami (bitrate) 250 Mbit/s dla 4K w 25 kl/s czy 500 Mbit/s dla 4K w 50 kl/s. Od kodeka XAVC znany np z kamery FS7, który oferuję identyczne parametry, różni się kontenerem, gdzie pliki są zapisywane z rozszerzeniem MP4.
XAVS HS – podobnie jak XAVC S, korzystający także z kompresji międzyklatkowej (mniejsze pliki, natomiast znacznie większe obciążenie dla komputera), ale bazujący na H.265, a nie H.264. Oferuję zapis materiału z próbkowaniem koloru 4:2:2 lub 4:2:0 oraz 10-bitową głębią, a przepływności (bitrate) to maksymalnie 200 Mbit/s dla 4K w 50 kl/s i 280 Mbit/s dla 4K w 100 kl/s. Minimalne wartości są około 4-krotnie mniejsze.

A7 III – rejestruję z wykorzystaniem kodeków XAVC S (4:2:0 8-bit IPB bazujący na h.264), XAVC HS (4:2:0 lub 4:2:2 10-bit IPB bazujący na h.265), XAVC S-I (4:2:2 10-bit All-Intra bazujący na h.264),

 

Dostępne klatkaże:

Model

Maksymalny klatkarz przy rozdzielczości 4K

Maksymalny klatkarz przy rozdzielczości Full HD

Sony A7S III

120 kl/s

240 kl/s

Sony A7 III

30 kl/s

120 kl/s

W europejskim systemie PAL wartości podane powyżej będą niższe (100 i 200 kl/s), natomiast przełączanie się pomiędzy PAL a NTSC w A7S III nie będzie wymagało sformatowania karty.


We wszystkich trybach nagrywania A7S III wykorzystuję powierzchnię całej matrycy (full sensor readout), natomiast przy większych klatkarzach w 4k pojawi się crop wynoszący 1.1x. Nie posiada również ograniczeń związanych z długością nagrywania pojedynczych klipów. Natomiast A7 III ma standardowe ograniczenie wynoszące 30 min na klip.


Jeżeli w produkcji filmowej musimy skorzystać z większego klatkarzu, dzięki czemu możemy zastosować efekt slow motion, to w ofercie naszej wypożyczalnia sprzętu filmowego w Katowicach znajduje się bardziej zaawansowana kamera Sony FX6. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem odnośnie tej kamery.

Autofocus

W obydwu aparatach zastosowano szybki hybrydowy AF z punktami detekcji kontrastu oraz fazy (ten ostatni jest pierwszym w serii S). 

A7S III ma aż 759 faz i 425 punktów detekcji kontrastu. Punkty detekcji fazy są obecnie najwyższą liczbą ze wszystkich kamer Sony A7/A9.

A7 III ma 693 punkty detekcji fazowy i tyle samo kontrastu. Pomimo mniejszej liczby, punkty detekcji fazowy w A7 III pokrywają nieco większy obszar matrycy (93% vs 92%).

Słaba światłoczułość poprawiła się również z -6Ev w modelu A7S w porównaniu z -3Ev w A7 III (oba mierzone przy f/2).

Aparaty są wyposażone w Eye AF, który działa dla ludzi i zwierząt w trybie nieruchomym, ale tylko A7S III ma Eye AF dla trybu wideo (tylko ludzie), który  jest o 30% bardziej skuteczny dzięki nowemu procesorowi.

Wreszcie, w modelu S zmieniono ustawienia, które kontrolują zachowanie AF, zwane szybkością przejścia AF i czułością przesunięcia obiektu AF.

Design

Projekt budowy A7S III jest bardzo podobny do innych modeli aparatów sony (np. A7R IV czy A9 II) lecz z kilkoma dodatkowymi poprawkami. Oznacza to większy uchwyt, większe i bardziej responsywne przyciski oraz, nową pozycję przycisku do nagrywania wideo, który w tej chwili znajduje się na górze body.

Oba aparaty są odporne na warunki atmosferyczne, a budowa A7S III jest nieco większa, aby pomieścić całą strukturę rozpraszania ciepła.

W każdym modelu znajdują się dwa gniazda na kartę pamięci, ale tylko A7S III może obsługiwać karty SD UHS-II w obu gniazdach (w przypadku A7 III tylko gniazdo 1). Jest również kompatybilny z nową kartą CFexpress typu A, która zapewnia znacznie szybsze prędkości zapisu i odczytu. Aby korzystać z większych rozdzielczości oraz klatkarzu, taka karta będzie niezbędna. 

Podsumowanie:

Argumenty przemawiające za Sony A7 III:

więcej szczegółów – matryca 24 megapiksele
większy zakres tonalny – rejestruje większe spektrum jasnych i ciemnych szczegółów
lepsza czułość przy słabym oświetleniu – wymaga mniejszej ilości światła przy zdjęciach
lepszy autofocus w trybie live-view – wyposażony w wykrywanie fazy, co zapewnia pewniejszą pracę
łatwiejsza fotografia poklatkowa – wbudowany interwałometr do fotografowania z niską częstotliwością 

 

Argumenty przemawiające za Sony A7S III:

zdecydowanie lepsze możliwości nagrywania wideo – wyższa liczba klatek na sekundę w większych rozdzielczościach (4K/120 kl/s. w porównaniu z 4K/30kl/s.)
lepsze zdjęcia w formacie jpgs – dzięki nowej technologii BIONZ XR)
bardziej szczegółowy wizjer elektroniczny o rozdzielczości 9440 tys. punktów
bardziej szczegółowy wyświetlacz LCD z możliwością obracania ekranu
szybszy transfer danych – obsługuje bardziej zaawansowany protokół USB (3.2)
posiada pełnowymiarowy port HDMI zapewniający łatwiejsze i solidne połączenie z zewnętrznymi rejestratorami lub innym urządzeniami
nowsza konstrukcja

 

W naszej opinii jeżeli jesteś bardziej wymagającym użytkownikiem tworzącym kontent wideo, to Sony A7S III zapewnia wszystko czego potrzebujesz na planie zdjęciowym. Flagowy model został skierowany bardziej do profesjonalnych filmowców.

Natomiast, jeśli nie potrzebujesz efektu slowmotion, większego klatkarzu czy nawet wyższej rozdzielczości nagrywania to model Sony A7 III będzie najlepszym wyborem. Uniwersalne możliwości i gabaryty sprawdzą się praktycznie w każdych warunkach. Zarówno w nagrywaniu materiału wideo jak i fotografii, profesjonalnej czy amatorskiej. Więc po co przepłacać. Wybierz A7 III w naszej wypożyczalni sprzętu filmowego w Katowicach. 


Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami. Video Rent pomoże przy dobraniu odpowiedniego sprzętu pod własny styl pracy. Zapraszamy!