Video Rent

Skontaktuj się!

SONY FX6 - Profesjonalna kamera dla każdego

Kamera Sony FX6 jest odpowiednikiem na wszelkie potrzeby filmowców, dla których topowe bezlusterkowce marki Sony to za mało. 

Nic nie zastąpi użycia prawdziwej kamery, która jest wyposażona w rejestrację wielokanałowego dźwięku XLR, wbudowane filtry ND, bardzo dobrą jakością obrazu, dużym zakresem użytecznych czułości, dużym zakresem klatkażu, brak problemów z przegrzewaniem, bardzo długą żywotnością akumulatorów oraz idealnie zaprojektowane ergonomiczne body i przemyślane sterowanie.

To wszystko i o wiele więcej znajdziecie w modelu kamery Sony FX6, którą możecie wypożyczyć i przetestować osobiście na terenie Katowic oraz Górnego Śląska w naszym rentalu sprzętu filmowego Video Rent.

 

Ergonomia

Rozkład elementów sterujących w bezlusterkowcach i mniejszych kamerach całkowicie się różnią. Przez różnice w kształcie samych urządzeń, ergonomia jest poniekąd narzucana. W przypadku aparatów, bezlusterkowców, które są płaskie i szerokie, klawisze i całe sterowanie jest ulokowane na tylnej ściance. Natomiast kamery z reguły są dłuższe, więc klawisze są usytuowane na bocznych ściankach. Praktycznie wszystko znajduje się pod ręką, a możliwości programowania dostarczając użytkownikowi naprawdę ogromne pole do konfiguracji sprzętu do własnego stylu pracy. Modułowa budowa sprawia, że elementy za pomocą, których sterujemy kamerą znajdziemy nie tylko na body samej kamery, ale również na bocznym gripie, górnej rączce czy zewnętrznym ekranie. Dla nowych lub użytkowników aparatów, rozkład klawiszy może być intuicyjny.

Budowa kamery jest bardzo podobna jak w przypadku aparatów, uszczelniona obudowa z tworzyw sztucznych, pod którą znajdziemy magnezowy szkielet. Dzięki czemu udało się zachować dość niewielką wagę. Sam korpus kamery (bez dodatkowego sprzętu, akumulatorów, kart pamięci) waży 0.89kg. Mimo niewielkich rozmiarów i wagi w środku udało się ulokować moduł aktywnego chłodzenia. Dzięki temu kamera nie będzie miała problemów z przegrzewaniem się niezależnie od czasu pracy czy warunków atmosferycznych.

Złącza

Sony FX6 oferuję zdecydowanie większą ilość przydatnych złącz, niż aparaty, które sprawdzą się w przeróżnych warunkach.

 • pełnowymiarowe wyjście HDMI typu A
 • wyjście SDI obsługujące standardy 12G-SDI, 6G-SDI oraz 3G-SDI (złącze BNC)
 • wejście / wyjście kody czasowego (złącze BNC)
 • wejście na zdalne sterowanie (jack 2.5 mm)
 • złącze wielofunkcyjne micro USB
 • wejście na zasilanie sieciowe
 • złącze USB-C (możliwość łączności bezprzewodowej – tethering)
 • wyjście słuchawkowe – jack 3.5 mm
 • wejścia XLR

Bateria

Kamera Sony może być zasilana standardowymi akumulatorami z serii Sony BP-U, które można również znaleźć w innych modelach. Kompatybilnymi modelami są BP-U30, BP-U35, BP-U60, BP-U70, BP-U90 oraz BP-U100 o pojemnościach od 28 do 97 Wh, które są większe niż w przypadku akumulatorów do aparatów, które często nie przekraczają 20 Wh.

Największe dostępne ogniwa akumulatorów powinny umożliwić naszej kamerze około 6 godzin ciągłego nagrywania, gdzie jednocześnie kamera nie zwiększa znacząco swojej temperatury, więc nie występują problemy z przegrzewaniem.

Warto wspomnieć również o akumulatorach z mocowaniem V-lock, które są kompaktowe i lekkie, a jednocześnie mają dużą pojemność. Polecane do zasilania małych i lekkich kamer filmowych. Dodatkowe gniazdo D-tap pozwala na zasilanie dodatkowych akcesoriów filmowych jak np. monitory podglądowe, rekordery zewnętrzne czy oświetlenie LED.

 

Karta pamięci

Kamera FX6 posiada wbudowane dwa gniazda kart pamięci, z których każde jest kompatybilne z kartami o formatach SD.SDHC/SDXC UHS-II jak i kartę CFexpress typu A. Dzięki takiemu rozwiązaniu, użytkownicy, którym do pracy wystarczy tryb zapisu kompatybilny z kartami SD, mogą ograniczyć się do tańszych rozwiązań. Jeśli mowa o potężniejszych plikach, tutaj musimy wybrać nośnik CFexpress. Natomiast nieważne jakiego będziemy używać formatu, wciąż możemy cieszyć się jednoczesnym użytkowaniem dwóch slotów na karty pamięci.

Ekran

W kamerze zastosowano 3.5 calowy, dotykowy wyświetlacz, z ekranem LCD o proporcjach boków 16:9 i rozdzielczości 1280×720. Ekran jest demontowalny i może być zamontowany w kilku miejscach na korpusie. Dodatkowe funkcje, które posiada: focus peaking, powiększenie wybranego odcinka kadru, programowalna zebra, histogram, możliwość wrzucenia tabeli LUT na ekran podglądowy.

Rozdzielczość i klatkaż 

Pierwszym etapem jest wybór częstotliwości systemowej czyli 24, 50 i 60Hz. Pierwsza jest przeznaczona do realizacji kinowych, a pozostałe do pracy w krajach o danej częstotliwości prądu. W Polska oczywiście jest to 50 Hz. 

Po wyborze częstotliwości systemu uzyskujemy dostęp do  ilości klatek na sekundę. Czyli w przypadku 50Hz jest to 25 i 50 kl/s. Aby uzyskać dostęp do innych wartości, musimy przełączyć na tryb ,,Slow and Quick Motion” i ustawić odpowiedni klatkaż.

 

Dostępne wszystkie rozdzielczości i klatkaże w kamerze Sony FX6

 • ● 4K DCI (4096×2160, proporcje 17:9) – 23.976 kl/s, 24 kl/s, 25 kl/s, 29.97 kl/s, 50 kl/s, 59.94 kl/s
 •  
 • ● 4K UHD (3840×2160, proporcje 16:9) – 23.976 kl/s, 25 kl/s, 29.97 kl/s, 50 kl/s, 59.94 kl/s, 100 kl/s (z dodatkowym cropem 1.1 x), 119.88 kl/s (z dodatkowym cropem 1.1 x)
 •  
 • ● Full HD (1920×1080, proporcje 16:9) – 23.976 kl/s, 25 kl/s, 29.97 kl/s, 50 kl/s, 59.94 kl/s, 100 kl/s (tylko przy zapisie jako slow motion), 119.88 kl/s (tylko przy zapisie jako slow motion), 150 kl/s (tylko przy zapisie jako slow motion), 180 kl/s (tylko przy zapisie jako slow motion), 200 kl/s (tylko przy zapisie jako slow motion), 240 kl/s (tylko przy zapisie jako slow motion),
 •  
 • ● Full HD (1920×1080, proporcje 16:9), w trybie APS-C (crop 1.54x) – 23.976 kl/s, 25 kl/s, 29.97 kl/s, 50 kl/s, 59.94 kl/s, 100 kl/s (tylko przy zapisie jako slow motion), 119.88 kl/s (tylko przy zapisie jako slow motion)
 •  

Warto wspomnieć również o tym, że kamera Sony FX6 nie posiada ograniczenia czasu nagrywania, tak jak to jest w większości aparatów z funkcją nagrywania wideo. Pozwala również na płynne przełączenie zapisu materiału na drugie gniazdo kart pamięci po zapełnieniu pierwszego nośnika.

Kodeki

Kamera dostarcza możliwość zapisu w kodekach XAVC, bazujących na H.264 i występujących w dwóch wersjach:

 • XAVC-I, wersja ,,All Intra” (korzystający jedynie z kompresji wewnątrzklatkowej i kompresujący każdą klatkę z osobna),
 • XAVC-L, wersja ,,Long GOP” (korzystający zarówno z kompresji wewnątrzklatkowej jak i międzyklatkowej, pozwalającej dodatkowo porównywać sąsiednie klatki)

Pierwszy z tych wariantów generuje większy strumień danych, pliki są cięższe, ale mniej obciążają stacje roboczę podczas postprodukcji. 

Przepływność (bitrate) strumienia danych”

 • Full HD: od 35 do 500 Mbit/s
 • 4K: od 100 do 1200 Mbit/s
 •  

Autofokus

Sony FX6 oferuje 627 pól autofokusa wykorzystując zarówno detekcję fazy i kontrastu. Pola autofokusa pokrywają niemalże cały kadr, a użytkownik ma do dyspozycji dodatkowe funkcje takie jak śledzenie celu, wykrywanie twarzy i oka czy pamięć twarzy. Możliwa jest również wielostopniowa regulacja szybkości działania i responsywności fokusa.

 

Podsumowanie

Sony FX6 jest to klasyczna kamera ze wszystkimi wynikającymi z tego faktu cechami. Stawia na zdecydowanie większe podporządkowanie interfejsu filmowania, w porównaniu do dwufunkcyjnych bezlusterkowców. Poza świetną ergonomią,niewątpliwymi zaletami kamery jest rozkładany ekran o wysokiej rozdzielczości, konstrukcję modułową, akumulatory o dużej pojemności, bardzo dobrą jakością obrazu w większości trybów nagrywania, dużym zakresem ilości klatek na sekundę czy duży zakres użytecznych czułości.

 

Sony FX6 oferuje najlepszy kompromis między dostępnymi funkcjami, rozmiarem, wagą i użytecznością.

Jako nieliczną z kamer (stosunek wagi z oprzyrządowaniem) możemy zamontować na stabilizator DJI RS2, który również posiadamy w naszym asortymencie. Dzięki takiemu połączeniu zyskamy mobilny set z dodatkową stabilizacją mechaniczna. 

 

Wkrótce zapraszamy na osobny artykuł poświęcony połączeniu kamery FX6 + DJI RS2.

 

Jeżeli potrzebujesz niedużego zestawu, który funkcjonalnością nie odstępuję większym kamerą, Sony FX6 idealnie sprawdzi się na niejednym planie zdjęciowym, dokumencie, reportażu czy innej ciekawej formie. W naszej wypożyczalni sprzętu filmowego w Katowicach pomożemy dobrać niezbędne oprzyrządowanie lub ciekawe akcesoria, odpowiednio przygotujemy cały sprzęt pod charakterystykę zlecenia. Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami. Video Rent!